προσωπικο

Καρασάββα Αναστασία

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ

2007-2012
Ανώτατο Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα Πάτρας
Σχολή Επαγγελμάτων Υγείας και Πρόνοιας
Τμήμα Λογοθεραπείας

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ 2010-2018

Κατ'οικον Λογοθεραπειες σε παιδιά με ΔΑΔ, ΔΕΠΥ, Δυσπραξία.
Οργάνωση ομάδων κοινωνικών δεξιοτήτων σε παιδιά με αναπτυξιακές διαταραχές.
Εξωτερικά προγράμματα κοινωνικοποίησης παιδιών με ΔΑΔ.
Διαμονή δύο μήνες στη Ζυρίχη και παρακολούθηση προγράμματος δημόσιου σχολείου.
Οργάνωση ομάδων με γονείς και παιδιά με αναπτυξιακές διαταραχές.
Διήμερη Απασχόληση στο κέντρο ειδικών θεραπειών “Εργομιλώ” .
Παράλληλη Στήριξη σε παιδί 4,5 ετών με ΔΑΔ σε Παιδικό Σταθμό.

Παράλληλη Στηριξη παιδιού 6ετών με ΔΑΔ στο 8ο Νηπιαγωγείο Βύρωνα.
Εξωτερικό πρόγραμμα, 2 εβδομάδων, έφηβης με ΔΑΔ σε συνεργασία με το κέντρο Αναπτυξιακών και Συναισθηματικών Διαταραχών Κων.Μπόλιας.
Τριήμερη Απασχόληση στο “Πρότυπο Παιδικό Κέντρο Αποκατάστασης, Δυτικής Αττικής”.
Καθημερινή εκπαίδευση, κοινωνικοποίηση και απασχόληση παιδιού 2,5 ετών με διάχυτη αναπτυξιακή διαταραχή, αμέσως μετά το πρόγραμμα Portage, (άμεση συνεργασία με ειδική παιδαγωγό του κέντρου “Σπύρος Δοξιάδης”).
Εθελοντική Παρακολούθηση και αλληλεπίδραση Πρώιμης Παρέμβασης σε τάξη τριών παιδιών με ΔΑΔ, στon Πανελλήνιο Σύλλογο Προσαρμοσμένων Δραστηριοτήτων ΑΛΜΑ (Ώρες 40).
Απασχόληση παιδιού τυπικής ανάπτυξης με παιδαγωγικό πρόγραμμα και κοινωνικοποίηση με αρχές παιγνιοθεραπείας.
Παράλληλη Στήριξη παιδιού 5,5 με ΔΑΔ.
Πρόγραμμα Πρωινής Καλοκαιρινής Δημιουργικής Απασχόλησης για Παιδιά με Αυτισμό, διάρκειας 5 εβδομάδων.Διοργάνωση: Σύλλογος Γονέων, Κηδεμόνων και Φίλων Ατόμων με Αυτισμό “ΣΤΗΡΙΖΩ”

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ & ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Σεμινάριο Θεατρικού Παιχνιδιού, 25ώρες
Εμψυχωτές Θ.Π.: Μαντώ Κουρετζή, Στέλιος Βγαγκές, Παναγιώτης Κυρίτσης

Η χρήση της Βαρύτητας στην Αισθητικοκινητική ανάπτυξη των Βρεφών & Παιδιών
Εισηγητής: Eileen Richter

Πρωτόκολλο M.O.R.E.: Eνσωματώνοντας το Στόμα
με Αισθητηριακές & Στασιακές Λειτουργίες
Εισηγητής: Patricia Oetter & Eileen Richter

Ομάδα Εποπτειών σε θέματα Αναπτυξιακής Λογοθεραπείας
Επόπτης: Βογινδρούκας Ιωάννης

Στοματοπροσωπικές Ασκήσεις-Μυολειτουργική Αποκατάσταση
Εισηγητής: Ανθή Γκίκα Διοργάνωση: Διεπιστημονικό Κέντρο Ηπείρου

Αναπτυξιακή Λεκτική Δυσπραξία και SIMATA
Εισηγητής: Dore Blom Διοργάνωση: Διεπιστημονικό Κέντρο Ηπείρου

Εισαγωγή στην Αισθητηριακή Ολοκήρωση, 16ώρες
Εισηγητής: Αλεξάνδρου Ευστράτιος Διοργάνωση: ΣΕΛΛΕ

Βασική Εισαγωγή στη Μέθοδο Floortime του Greenspan, 12ώρες
Διοργάνωση: Τhe Floortime Center , Mονορόδι, Διεπιστημονικό Κέντρο Ηπείρου

“Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής: Διάγνωση και Θεραπεία”, 75ώρες
Κέντρο Συνεχιζόμενης Εκπαίδευσης και Επιμόρφωσης Διοργάνωση: Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, στο πλαίσο του Προγράμματος Συμπληρωματικής Εκπαίδευσης με τη χρήση Καινοτόμων Μεθόδων εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης

“ Αυτισμός:Συμπτώματα και Αντιμετώπιση”, 90 ώρες
Κέντρο Συνεχιζόμενης Εκπαίδευσης και Επιμόρφωσης Εισηγητής: Θ. Παπαρρηγόπουλος
Διοργάνωση: Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, στο πλαίσο του Προγράμματος Συμπληρωματικής Εκπαίδευσης με τη χρήση Καινοτόμων Μεθόδων εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης

“ΠΑΙΓΝΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ: Αρχές, Μέθοδοι και Τεχνικές”, 5ώρες
Εισηγήτρια: κα. Πετρακοπούλου Αναστασία Διοργάνωση: Ευρυμάθεια

“Θεωρητικό-Βιωματικό Σεμινάριο: Προβολικές τεχνικές ζωγραφικής & θεραπευτικό παραμύθι, δύο θεραπευτικά εργαλεία της Παιγνιοθεραπείας”, 6ώρες
Εισηγήτρια: κα. Πετρακοπούλου Αναστασία Οργάνωση: Ευρυμάθεια
“Κοινωνικές Ιστορίες- Social Stories”,14ώρες
Εισηγητές: κα.Gray C. & κα. Faherty C. Διοργάνωση: Προσέγγιση Παιδιού- Εφήβου- Οικογένειας

“Βασικό Σεμινάριο του Γλωσσικού Προγράμματος ΜΑΚΑΤΟΝ”, 14ώρες
Εισηγητές: κα.Καμπούρογλου Μ. και κα Κουκουβίνου Σ. Διοργάνωση: ΜΑΚΑΤΟΝ Ελλάς & ΠΣΛ

“Εκπαίδευση στη χορήγηση του ΜΕΤΑΦΩΝ τεστ. Αναπτυξιακά Δεδομένα και Πρόγραμμα Ενίσχυσης Φωνολογικής Επίγνωσης”, 13ώρες
Εισηγητές: κα.Γιαννετοπούλου Α. & κα.Κιρπότιν Λ. Διοργάνωση : ΠΣΛ

“Βασική Κατάρτιση στο PECS”, 14ώρες
Εισηγητές: κα.Πλέσσα Α. & κα.Αραμπίσογλου Ε. Διοργάνωση: Μονορόδι

“TEΑCCΗ” ,18ώρες
Εισηγητές: κα. Faherty C. Διοργάνωση: Προσέγγιση Παιδιού- Εφήβου- Οικογένειας

“Επείγουσες Καταστάσεις αρχική Εκτίμηση – Αντιμετώπιση”,6ώρες ΕΚΑΒ

ΣΥΝΕΔΡΙΑ- ΣΥΜΠΟΣΙΑ- ΗΜΕΡΙΔΕΣ

“4η Ημερίδα Στίβου για παιδιά και νέους με και χωρίς αναπηρία”, 6ώρες εθελοντική εργασία
Διοργάνωση: Πανελλήνιος Σύλλογος Προσαρμοσμένων Δραστηριοτήτων ΑΛΜΑ

“13η Ημερίδα Κολύμβησης για παιδιά και νέους με αναπηρία”, 8ώρες εθελοντική εργασία
Διοργάνωση: Πανελλήνιος Σύλλογος Προσαρμοσμένων Δραστηριοτήτων ΑΛΜΑ

“Asperger: Στο σχολείο (διαχείριση κοινωνικών συμβάντων στο σχολειο)”, 2ώρες
Εισηγητής: Καφαντάρης Ιγνάτιος Διοργάνωση: Μονορόδι

“Διλήμματα και Προοπτικές στην Ειδική Εκπαίδευση”
Διοργάνωση: Εταιρεία Ειδικής Παιδαγωγικής Ελλάδος & Τμ.άμα Φ.Π.Ψ. της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

“Υποστηριζόμενη Εργασία = Εργασία για όλους”
Διοργάνωση: Πανεπιστήμιο Πειραιά και Ελληνική Εταιρεία Υποστηριζόμενης Εργασίας